Dodany: 2010-07-19 10:33:03

Historia prawaHistoria prawa jest nauką zaliczaną do poddyscyplin historii. Jednak część znawców prawa twierdzi, że historia prawa jest bardziej powiązana z prawoznawstwem niż z samą historią. Zajmuje się ona badaniem dziejów prawa i jego instytucji od czasów starożytności do czasów współczesnych.

 

Historia prawa bada także rozwój poszczególnych instytucji prawa na przestrzeni dziejów. Jako gałąź nauki ukształtowała się na początku XIX wieku. W strukturze historii prawa wyróżnia się m.in. powszechną historią państwa i prawa, historią państwa i prawa danego obszaru (np. historia państwa i prawa polskiego) oraz naukę rzymskiego prawa prywatnego i doktryn politycznych. Jak widać historia prawa jest to szeroka dziedzina, z której ukształtowały się poszczególne dyscypliny. Prawo jest genetycznie i funkcjonalnie związane z działalnością aparatu państwa. Pojawiło się, gdy rozwój społeczny doprowadził do powstania organizacji państwowej.

 

Nie ma tu znaczenia, czy było to wspólnota plemienna, monarchia starożytna, państwo feudalne, czy współczesne. Każda organizacja państwowa dysponuje aparatem przymusu, środkami finansowymi i możliwością wpływania na zachowanie się ludzi w skali masowej. Prawo miało nie tylko podporządkować społeczeństwo, nałożyć na nie normy i zasady, ale również zapewnić im bezpieczeństwo. Historia prawa jest nauką, która bada wpływ i rozwój prawa na masy ludzkie od początku dziejów państwa.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Historia prawa
Nick: