Dodany: 2010-07-20 14:33:57

Prawo autorskiePrawo autorskie – jest to szerokie pojęcie prawnicze oznaczające: po pierwsze ogół praw przysługujących autorowi utworu albo przepisy upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści.

 

Głównym powodem, który skłonił do stworzenia prawa autorskiego była chęć chronienia twórców i wydawców. Prawo autorskie przewiduje konsekwencje prawne wobec osoby, która używa utwór, czy program komputerowy bez posiadania właściwej licencji. Chroni też przed plagiatem. Podmiot taki narażony jest na ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej lub cywilnej.

 

Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby, natomiast prawa majątkowe są zbywalne i dziedziczne lecz wygasają z upływem określonego czasu. Prawo autorskie rodziło się już w XIX wieku. Uregulowana została przez międzynarodową umowę podpisaną w Bernie w 1866 i Genewską Konwencję Powszechną z 1952. Polska jest stroną obu konwencji od 1919. Najnowsze przepisy o prawie autorskim wprowadzono w Polsce w 1994..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Prawo autorskie
Nick: